Zářijová inspirace

Víkendovky

Když člověk chodí do práce, najednou začne zapomínat na věci, které ještě nedávno hodně intenzivně řešil. A tak když jsem v pondělí nastoupil do metra, byl jsem trochu zaražen, že poslední dobou obvykle poloprázdné vagony jsou najednou narvané k prasknutí žáky a studenty, kteří kromě obvyklých stesků na to, že jim opět nepřišel dopis z Bradavic, řeší, kde byli o prázdninách, co dělali a moc se jim (ne)chce zpátky do školy. Po deseti minutách intenzivního přemýšlení mě konečně trklo, že už je září a začal školní rok. Po vyřešení téhle záhady jsem tak konečně mohl v klidu jít do práce. Nicméně i když jsem se snažil, cestou jsem si stále nemohl navodit tu směsici těšení se, nadšení, že uvidím spolužáky, a trochu naštvání, že už zase začala škola, kterou jsem vždycky prožíval první školní den. Takže si myslím, že i v práci by měly být povinné dvouměsíční prázdniny, aby tyto pocity zažívali všichni. 😉

Nicméně když jsem do sebe vyklopil první dva ranní šálky kávy, pustil jsem se do práce (to znamená, že jsem pět minut přerovnával knihy v knihovně, abych si v hlavě trochu srovnal, co všechno mám vlastně udělat). A po nezbytném kolečku mailů a dalších nudných činností jsem se konečně mohl začíst. První na řadě byla redakce Arily. Jde už o čtvrtý díl, tentokrát s podtitulem Pád temnoty. Jestli vás tahle série doposud míjela, tak rychle do ní, máte ještě asi dva měsíce, než vyjde aktuální díl (a zakončení nás čeká přesně za rok), takže to v klidu zvládnete. Autor Radek Starý dokázal vybudovat fantasy svět, kde se hlavní hrdinka Arila pokouší nejen naplnit svůj osud, ale bokem i zachránit své přátele a vlastně celý vesmír. V univerzu, kde můžete skákat mezi světy, kde můžete čerpat sílu z různých materiálů, kde se to hemží podivnými tvory (z nichž většina vás chce zabít) a kde existují bohové, kteří se prochází mezi lidmi, to není vůbec jednoduché. Arila se tentokrát ocitá v podivném městě, které levituje (díky přítomnosti Aury) vysoko nad zemí a pouze čtyři obrovské řetězy, kterými je připoutáno k zemi, mu zabraňují, aby odlétlo kamsi do oblak.

Zrovna když je Arila v tomto městě, zaútočí na ně přízraky, bytosti, které nemilosrdně napadají jeho obyvatele, z nichž některé dokážou křivit prostor a zničit je, to je téměř nemožné. Hned v úvodní bitvě přízraky prakticky během okamžiku zlikvidují ty největší trumfy místních obyvatel a začne ten pravý teror. Jediná naděje se skrývá uprostřed města, kde se má nacházet mocný magický artefakt, který by mohl nepřátele zničit. Ale jak se k němu dostat? A jak to zvládnout během pouhých tří dnů, po kterých má na všechny dopadnout ještě větší zkáza? Aby toho nebylo málo, zatímco Arila a její přátelé zkouší nemožné, představitelé země se pustí do politických půtek a hádek, které všem zabraňují dělat to, co je potřeba. Arila se bude muset rozhodnout, co je skutečně důležité – a co je jen chvilkové pomýlení, které jí ve výsledku nepřinese nic než žal a utrpení… Mimochodem, těšte se na úžasnou obálku od Františka Sedláčka, kterou vám brzy ukážeme. A samozřejmě Radek Starý bude i hostem na HumbookFestu, kde ho můžete potkat a popovídat si s ním.

Jak jste si asi přečetli v dřívějším blogu, v redakci nám teď trochu chybí Katka, Iveta se ale pustila do korektury Spřízněných duší a Adéla se pilně prokousává Našimi bouřlivými konci.

Užijte si začátek školy a hodně čtěte!

Michal