Sladkosti a temnosti

Víkendovky

Je to neskutečné, ale největší knižní svátek, Svět knihy, už nás čeká za měsíc a kousíček! Vám se to možná bude zdát jako strašně dlouhá doba, ale my jsme jím žily už zhruba od druhé poloviny prosince, protože knihy, které vyjdou tak akorát před touhle velkou slávou, jsme připravovaly samozřejmě už dlouho dopředu. Momentálně se tisknou v tiskárnách a my se nemůžeme dočkat, až si jimi budeme moct zalistovat. Redaktorský život však pádí vpřed jako splašená herka a už se brodíme příběhy, které si budete moct přečíst o prázdninách nebo na podzim.

Tereza přijela z Bologni plná knižních dojmů a nadšeně nám vyprávěla o všech úžasných knihách, které tam viděla, ale upřímně řečeno na mně tenhle týden zanechala největší dojem Bára, která nám do redakce přinesla krabičku éclairů v návaznosti na to, že jsme předchozího dne diskutovaly o tom, jak tohle slovo skloňovat. 😊 Není nad to, když se vám zhmotní něco z vašich čtenářských zážitků…

Tento týden se totiž intenzivně zabývám Šarlatovým závojem od Shelby Mahurin, autorky oblíbené fantasy série Holubice a had. Vracíme se do stejného světa, chvíli po tom, kde skončil třetí díl Bohové a monstra, a nechybí ani proslavená Panova cukrárna, jejíž výrobky popsané na stránkách knih nám dělají chutě už několik let. Éclairy! Skořicoví šneci! Dortíčky! Ale to přece jenom trochu odbočuju, protože Šarlatový závoj vlastně vůbec, ale ani trochu, není výletem do voňavé cukrárny a pohodovým popíjením horké čokolády. (Ale jinak už přemýšlím, co si dám dneska k svačině a jestli bych nezvládla vykouzlit aspoň nějaký malý dezertíček… No, spíš ne.)

Nemusíte se bát nějakých spoilerů, protože sama mám za sebou přibližně jenom půlku knihy a s napětím očekávám, co bude dál a jak to celé skončí. Jak už jsem řekla, Šarlatový závoj navazuje zhruba tam, kde skončili Bohové a monstra, tak pokud jste tuhle trilogii ještě nečetli, šup šup, máte nejvyšší čas! A následující odstavec raději přeskočte. 😊

Hlavní hrdinkou je tentokrát Célie Tremblayová, která se po velké bitvě, kdy hrozilo, že svět, jak ho ona a její přátelé znali, bude zničen, snaží zapadnout mezi chasseury. Nemá to jednoduché – ona by chtěla být jednou z nich se vším všudy, ale zdá se, že to nejednomu člověku kolem ní není po chuti. Jeden má jakési tajemné důvody a prý ji chce chránit. Pro jiného není víc než roztomilá porcelánová panenka, které by se rozhodně neměla dávat do ruky zbraň. Začnou se dít podivné věci, ale nikdo s ní o tom nechce mluvit, nikdo jí nechce nic vysvětlit, prý ze strachu, aby ještě nezhoršili noční můry, které ji pronásledují od výše zmíněné bitvy. Její rodiče si už vůbec nepředstavují, že by byla něčím jiným než hodným a poslušným děvčetem. Kdo by to byl řekl, že Célie nebude zrovna dvakrát šťastná, když s ní prý jednají raději v rukavičkách, ale ona si místo toho připadá, že se chovají, jako by byla nějaké nemožné děcko nebo neschopná slečinka, která se o sebe nedokáže postarat… Pravda, kolem obchází velmi tajemné a nebezpečné zlo, ale všichni přece víme, že je lepší vědět předem, že na vás něco číhá a co by to tak zhruba mohlo být…

Célie má bohužel trochu smůlu, protože než se stihne důkladně informovat na vlastní pěst, setká se s tajemným zloduchem tváří v tvář a pak věci naberou opravdu rychlý spád. Belterru obchází mrazivé zlo, o kterém si všichni mysleli, že existuje pouze v dětských říkankách: Les Éternels a jejich temný král. Najednou má Célie o důvod víc bát se tmy. Stačí její odhodlání k tomu, aby se ukázalo, že je víc než jen roztomilá dívka, od které by ostatní čekali jenom poslušnost a zdvořilé úsměvy?

Jestli vás bavila Holubice a had, tak si Šarlatový závoj určitě musíte přečíst. Must-read je to i pro příznivce všech upírů, temných atmosfér a – přiznejme si to – i pěkných šatů. Sama jsem napnutá, kam až nás tenhle příběh nakonec zavede. 😊 Skvěle ho přeložila Petra Badalec a vy se na něj můžete těšit v srpnu.

A co pro vás chystáme dalšího? Bára čte Roztříštěnou lásku, první díl nové contempo série od Stacey Marie Brown, Iveta pracuje na Wing Jonesové, také contempo příběhu, tentokrát pro změnu od Katherine Webber, jedné z autorek Korunních princezen, a Tereza připravuje Radio Silence od naší i vaší velké oblíbenkyně Alice Oseman.

Mějte se krásně, zachumlejte se do deky, abyste neumrzli, a čtěte!