Road trip po Španělsku

Víkendovky

O téhle knížce už se chystám psát nějakou dobu, ale pořád na mě nějak nepřicházela řada. A dneska jsem se konečně dočkala. Zajímavá je minimálně v tom ohledu, že tak nějak souběžně se chystal k vydání její původní (anglický) text a na jeho motivy se natáčel film. A ten byl ve finále překvapivě hotový dřív než knížka. Byl dostupný na Amazonu, Netflixu a v některých státech ho promítali i v kině. Jmenuje se See You on Venus.

Nevím, jestli jste ho náhodou neviděli – musím se přiznat, že já ne. Autorkou knihy i scénáře k filmu je Victoria Vinuesa, spisovatelka, scenáristka a psycholožka. Tahle paní mluví několika jazyky a pochází ze Španělska. Žila ve Francii, Řecku, Španělsku, Portugalsku a několika státech USA. Takže je to taková světoběžnice. A mně tedy připadá rozhodně zajímavá.

See You on Venus u nás vyjde pod názvem Setkáme se na Venuši zhruba v polovině června ve výborném překladu Adély Michalíkové. Bude mít filmovou obálku, kterou svými kresbami pozvedla Dory Cizko. Některé z těch obrázků najdete i uvnitř knihy v úvodu kapitol.

Ale o čem ta knížka vlastně je? Sedmnáctiletá Mia se narodila se závažnou srdeční vadou, a nejspíš proto ji hned po narození opustila matka. Momentálně žije u svých pěstounů a prakticky se nesmí hnout z domu na krok. V nejbližších dnech by měla podstoupit operaci, která ji může zachránit, ale taky nemusí dopadnout dobře. Šance jsou tak padesát na padesát, což podle Mii není nic moc. Rozhodne se trochu uspíšit svůj plán, který měla v úmyslu realizovat na svoje osmnácté narozeniny. Chce se vydat ze Spojených států do Španělska a najít svoji biologickou matku. Ráda by totiž zjistila, proč ji vlastně opustila. Kombinací manipulace a vydírání přiměje o rok staršího Kylea, kterého prakticky nezná a který si také prochází hodně těžkým obdobím, aby ji doprovodil. Čeká je road trip po Španělsku, spousta krásných míst (doporučuju si je vygooglit, spousta z nich stojí za návštěvu), víc než deset kandidátek na Miinu matku, vypjaté, dojemné i dokonalé momenty a nějaké ty kolapsy.

Přestože při čtení téhle knížky určitě budete potřebovat zásobu kapesníčků, zanechá ve vás i hezké pocity, třeba pocit naděje. Já sama jsem ji celkem přečetla vlastně třikrát. Před každým dalším čtením jsem si říkala, jestli to ještě dám a že třeba tentokrát mě to tolik nesejme. Ale pokaždé jsem ty kapesníčky potřebovala a pokaždé jsem konstatovala, jak moc se mi příběh Kylea a Mii líbí. To, jak Mia nahlíží na svět coby člověk „s omezeným datem spotřeby“, může alespoň dočasně změnit způsob našeho vnímání. Může to spoustu z nás kopnout do zadku, trošku nás nasměrovat a popostrčit.

Setkáme se na Venuši není nutně letní čtení, ale vzhledem k tomu, že ta knížka není nijak objemná a objevují se v ní mimo jiné krásy Španělska, ji na léto můžu vřele doporučit. Anebo ještě před létem – abyste si případně naplánovali hezké prázdniny.

Mějte se hezky a čtěte!

Iveta