Připravte si kapesníky

Víkendovky

Co se vám vybaví, když… No, předpokládám, že je úplně jedno, na co se vás dneska zeptám, protože se v tenhle den můžou vybavit akorát tak dvě slova: PRÁZDNINY nebo DOVOLENÁ.

Možná že už zítra odjíždíte do modravých dálek (v tom případě se těším, až se potkáme nejdéle někde v zácpě na dálnici hned za Prahou) a dneska balíte poslední nezbytnosti. Možná jste úplně v klidu, protože jste vždycky úplně v klidu a cestovní horečka ve vašem slovníku pojmů neexistuje. Nebo už skoro lezete po stropě, protože máte (jako vždycky) moc malé zavazadlo (já bych vám rovnou řekla, že celý box Skleněného trůnu je docela objemná záležitost, která se ne všude vejde!), nebo doma nemůžete něco najít (Kam jsem to vloni uklidila ten šnorchl a ploutve? Potřebuju do téhle země cestovní pas?), případně vás v pátek odpoledne napadlo, že je ten nejlepší okamžik jít kupovat nové plavky nebo třeba stan (poradím vám: radši knihu!). No, nebo jste třetí skupina lidí, která hned takhle zkraje července nikam na cesty nevyráží, tiše se tomuhle všemu směje, míchá brčkem pitíčko, až kostky ledu cinkají, a něco pěkného si u toho čte… Ať už je to jakkoli, přeju vám, ať se tenhle start do prázdninovo-dovolenkových měsíců vydaří a ať vám všechno pěkně vyjde. 😊

Dovolím si z téhle letní tematiky poněkud odbočit ke knize, kterou jsem právě dočetla: Posmrtnou lásku, kterou napsala britská autorka Tanya Byrne. Ze začátku to vypadá jako roztomilá LGBTQ romantika. Pak to zhoustne, až je to pěkně heavy, a nakonec se do příběhu dost zásadním způsobem přimíchají paranormální jevy. A je to, vážení, fakt jízda! Vám ke čtení rozhodně doporučuju společnost krabice s kapesníky (neměla jsem a dost jsem litovala).

Ash Persaudová a Poppy Morganová se potkají na školním výletě a přeskočí mezi nimi jiskra. Ash, jejímaž očima celý příběh sledujeme, je zpočátku opatrná, nechce, aby to byla další holka, která to jen tak zkouší, nechce zase zlomené srdce a nic z toho. Jenomže tentokrát je to jiné – živelná Poppy to všechno myslí vážně. Společně se nechají strhnout do víru první opravdové lásky, život sice není ideální, ale společně plují na úžasném růžovém obláčku… až najednou…

Přední světla auta. Tříštění čelního skla na milion třpytivých kousků. Ale stihla se přece uhnout, takže přežila… nebo ne? Na Nový rok je Ash pozvána, aby se stala smrtkou – bytostí, která doprovází duše zemřelých na břeh, odkud se vydají na svou poslední cestu.

Ash však na Poppy nedokáže zapomenout a udělala by cokoli, jen aby ji mohla znovu spatřit… i když se jí jako smrtka rozhodně ukazovat nesmí.

Autorka úžasně popsala všechny ty momenty, kdy se člověk doopravdy zcela bezhlavě zamiluje, a díky vyprávění v první osobě čtenář může prožívat všechno společně s Ash – její (moc hezký) vztah se sestrou a s rodiči i ty nádherné zamilované okamžiky, tak i to, co přijde potom (ty kapesníky fakt potřebujete!). Jestli máte rádi romantické linky, které vás totálně smetou (v dobrém), tak tohle je příběh pro vás. Ještě bych vypíchla, že se to všechno odehrává v Brightonu, takže vám vypravěčka pěkně servíruje kouzelnou atmosféru známého britského přímořského letoviska (vzpomeňme například na Lydii Benettovou z Pýchy a předsudku, která tam ze všeho nejvíc touží vyrazit na léto) se všemi možnými kavárnami, čajovnami a vetešnictvími, i výlet do Londýna za moderním uměním. Prostě boží. Taky prosím pojďme všichni óchat nad obálkou, kterou převezmeme. 😊 Na Posmrtnou lásku se můžete těšit letos na podzim.

A na co dalšího se časem taky můžete těšit? Iveta pobývá U Jedné náušnice, Michal rozečetl Studii noci a Katka louská Nezkrotnou říši.

Užívejte si, cokoli podnikáte, a jako vždycky hlavně čtěte!

Adéla