Osemanovské radosti

Víkendovky

Tyjo, tak už je zas pátek. A tyjo, tak už je zas podzim. Uf. Nejsem z toho šťastná, ani z toho, jak čas letí, ani z toho, že bude zas půl roku hnusně. Znáte to. Nicméně z čeho šťastná rozhodně jsem, jsou novinky od Alice Osemanové, které pro vás právě chystáme, a taky z toho, že budou hned tři, cha!

Hele, na tom, že jste všichni viděli seriálové Srdcerváče, jsme se už shodli v tomhle blogu, jo. Tam už není o čem diskutovat. Stejně tak pokud jde o všechny komiksy a doplňkové knížky. Jestli jste to ještě všechno nepřelouskali, radši mi to neříkejte. (ANEBO je to od vás celé chytrá strategie, jak přežít podzim. Protože na podzim každý potřebuje dávku optimismu v podobě Srdcerváčů, to je pravda. Hm. Možná jste prostě jen fakt chytří.)

KAŽDOPÁDNĚ. Já vám teď povím, co bude nového, protože na osemanovské vlně jedu teď velmi intenzivně. Už jen za nějakých čtrnáct dnů (samozřejmě pokud se nic nepokazí) přistanou na pultech Srdcerváči: Omalovánky. A jako jasně, to není žádné velké čtení a já se popravdě vydání tohohle kousku trochu bála, jenže. Když člověk přestane zběsile sledovat příběh a fakt se konečně soustředí výhradně a jenom na Aliciny ilustrace, tak tyjo, konečně se mi je povedlo opravdu docenit. Paní Osemanová umí hrozně dobře zachytit výrazy tváře a takovou tu zamilovanou rozpačitost a taky kamarádské pošťuchování. A já si fakt umím představit, že si vezmu pastelky a dám se do vybarvování, až budu mít pocit, že ten podzim (a zima) nikdy neskončí.

No a tím to teda zdaleka nekončí, žejo. Protože po omalovánkách přichází pecka v podobě Ročenky. A tyjo, to jsem si fakt hrozně užila. Nejde o žádný diář, nic takového. Je to prostě jedna velká sonda do zákulisí tohohle božího komiksu. Víte, jak jsem mluvila o tom, že umí Alice super zachytit výrazy tváře a gesta a tak? Tak ona vás to tu třeba naučí. Kus Ročenky je totiž věnován právě tomu, jak se jednotlivé postavy ze srdcerváčského gangu kreslí, tipy, triky, vychytávky, znáte to. Velkou součástí jsou pak taky profily postav, kde se dozvíte, co má která z nich ráda, co poslouchá, co ji naopak nebaví, nějakou tu poznámečku od Alice, proč je vytvořila tak, jak je vytvořila… A pak jsou to různé zajímavosti o místech z komiksu, o paralelních vesmírech, do kterých by Alice ráda svoje postavy poslala, o tom, jak celí Srdcerváči vznikali, uvidíte staré kresby, novější kresby i ty úplně nejnovější… A to všecko v barvě. Což je boží, protože barevní Nick a Charlie fakt mají něco do sebe! Na tenhle kousek si tedy ještě chviličku počkáte, ale jooo, stojí za to.

A v neposlední řadě jsem akorát dočetla Bez lásky, což je román taky od Alice Osemanové, tentokrát však se Srdcerváči nijak nesouvisející. A tyjo, hrozně jsem si ho užila. Hlavní hrdinkou dění je tady Georgia, která se právě se svými nejlepšími kamarády Pip a Jasonem vydává na vysokou. A těší se, protože právě tady se jí určitě povede splnit si svůj největší sen a životní cíl: najít spřízněnou duši. Pravou lásku. Zkrátka tu svoji osobu, do které se bezhlavě zamiluje. Abyste rozuměli, Georgia je totiž do romantiky zblázněná, miluje fanfikce a Moulin Rouge viděla už asi tisíckrát. Jen v reálném životě se ještě s nikým nelíbala – a začíná mít pocit, že je s ní možná něco špatně. Že je opožděná. Že se málo snaží. Nebo je možná všecko trochu jinak? Jak už to tak u titulů od Alice bývá, je tenhle román hrozně současný a aktuální, psaný fakt civilním jazykem a odpovídá dost realitě vysokých škol. I tady stránky zaplňuje přehlídka neuvěřitelně rozmanitých postav, Bez lásky je vážně inkluzivní kousek a zkoumá téma asexuality – navíc strašně sympatickým způsobem, který vám rozhodně rozšíří obzory, ale nebudete mít pocit, že sedíte někde na přednášce. Georgia je hrozně sympatická hrdinka, a ačkoli se tahle knížka jmenuje Bez lásky, je vlastně celá o lásce ve všech jejích podobách. A o Shakespearovi. A o hledání sebe sama. A vůbec.

Osemanovskou nálož tedy očekávejte rozprostřenou během celého podzimu. A kromě toho? Spoustu dalších super záležitostí. Michal právě chystá Pomněnka – Co za světla není vidět od všemi zbožňované Kerstin Gierové, takže pokud už máte gierovský absťák, vydržte! Iveta se propracovává tlustobichlí od SJM a v korektuře zjišťuje, jak to tentokrát s Bryce a Huntem dopadne v Rodu nebes a dechu. A Adéla ladí Ohnivcovu dceru, thriller z ojibwejské rezervace, který je úplně něco nového a OMG, podzimní čtení v nejlepší formě.

Čekají vás samé lahůdky! Tak čtěte a mějte se blaze!

Katka