Naučí se motýl znovu létat?

Víkendovky

Adéla minulý týden psala o Mrtvé říši od Stacey Marie Brown a ukázala tu její famózní českou obálku. Já bych dnes chtěla představit jeden český rukopis, který má s Mrtvou říší cosi společného.

Jeho obálku totiž taky stvořila Adéla Stopka. A moc se jí povedla – jen se na ni podívejte. Ten rukopis se jmenuje Motýl, který zapomněl létat a napsala ho mladá začínající autorka Vanessa Vernerová.

Vanessa se sama přiznává k tomu, že miluje španělštinu a ráda sleduje španělské, případně latinskoamerické seriály. Tahle její láska se promítla i do její prvotiny. Děj Motýla, který zapomněl létat se odehrává ve Španělsku, názvy kapitol jsou dvojjazyčné a najdete tu i pár španělských frází. Hlavní postavou je osmnáctiletá Thia, která nečekaně přišla o svého milovaného kluka – spřízněnou duši –, s nímž měla žít šťastně až navěky. Jenže zasáhla nemoc a Danteho jí vzala.

A Thia je teď nešťastná. Naprosto všechno jí Danteho připomíná, dělá jí problémy i chodit do školy, protože tam chodili spolu, jezdit na kole, řídit auto. Píše Dantemu dopisy, neustále mačká v ruce krabičku od cigaret, kterou jí dal, když se spolu naposled viděli, aniž by ona věděla, že to je naposled, a bez přestání pláče.

Naštěstí má ale kolem sebe lidi, kterým na ní záleží a snaží se jí pomoct. Chápající rodiče, nejlepší kamarádku Claru s věčně nabroušeným jazykem a nevyčerpatelnou zásobou lékořicových pendreků, nerdovského spolužáka Caleba, který obvykle většinu vyučování prospí a připomíná věčně ospalého kocoura, Danteho mladšího brášku a spoustu dalších. Taky třeba Daniela, kterého jí Dante přivedl do života teprve krátce před svou smrtí a který byl jeho nejlepší kamarád. Daniel pravidelně každý týden pořádá u sebe doma večírky ve velkém stylu a Thia je na ně společně s Clarou zvána. Je to takový studentský páteční rituál.

Nicméně postupem času se víc a víc ukazuje, že ten, kdo Thie musí nejvíc pomoct, je ona sama. Objeví na to v sobě dostatek síly? Stane se hrdinkou svého vlastního příběhu a pustí se do boje o svoje další štěstí? To se můžete dozvědět už začátkem dubna, kdy Motýl, který zapomněl létat vychází.

A co se teď děje v redakci? Já se pomalu pouštím do čtení překladu Setkáme se na Venuši, Bára pracuje na Havraním spolku, Adéla se těší korekturou Můžeš říct: Miluju tě a Tereza už se pustila do Uvidíme se včera.

Mějte se hezky a čtěte!

Iveta