Vánoční prázdniny v létě?


Víte, co je nejlepší čtení v létě? Pořádně vánoční knížka přece! Už je to taková naše prázdninová klasika – udeří vyšší teploty a přijde čas na čtení příběhů, které si rozbalíte pod stromečkem. A já jsem nedávno přesně na jednom takovém pracovala.

Nelenila jsem a na dokreslení atmosféry jsem si zakoupila v letních výprodejích vlněný svetr ve své oblíbené barvě (je dost zelený, takže se dá považovat za vánoční – i když teda nebliká ani se netřpytí, ale prvenství v rámci vánočních svetrů bych Katce vzít nechtěla… a stejně ji nikdy nedoženu!), uvařila jsem si punč (s ledem), pustila si na Spotify koledy a pustila se do čtení.

Vánoční prázdniny od Tracy Andreen jsou něco jako megavelký hrnek horké čokolády se šlehačkou a posypkou. Nebo jako fakt velký tác s cukrovím. Prostě feelgood vánoční romantika, se kterou si zalezete do svého koutečku s chlupatou dekou, budete si upíjet a uzobávat něco dobrého a bude vám fakt dobře. 

Hlavní hrdinka Finley Brownová pochází s oklahomského městečka Christmas, které je tak trochu turistická vánoční past. A Finley tomu ještě pomohla, když na webové stránky města umístila spoustu úžasných fotek a popisů všech možných vánočních aktivit a událostí… které se ovšem v Christmas vůbec nekonají, fotky jsou odjinud a popisky falešné. Je to nicméně maloměsto jak vyšité a ona z něj vždycky chtěla pryč, mířila výš, a tak se dostala na prestižní internátní školu, kterou si vysnila (nebo si ji možná víc vysnila její máma, kdo ví) a odkud by pak mohla pokračovat na dobrou univerzitu. Jenže se od začátku školního roku ukázalo, že to na nové škole není tak úžasné, jak si malovala, a tak se se sklopenýma ušima vrací zpátky domů, do kýčovitého vánočního ráje, kde si může být vším jistá. Od jejího odjezdu pryč se však změnila spousta věcí – její bývalý kluk randí s její nejlepší kámoškou, její rodiče se podle všeho skoro rozvádějí a její úhlavní nepřítelkyně ze školy pracuje v penzionu její babičky. A co je vůbec nejhorší, v tomto penzionu se na vánoční prázdniny ubytuje její spolužák z internátní školy Arthur, který viděl webové stránky Christmas a společně se svou tetou tam přijel strávit idylické svátky. A je to maličko snob, takže není ani trochu nadšený, když zjistí, že to celé byla jedna velká lež. Na Finley teď je, aby i v poměrně polních podmínkách vykřesala vánoční atmosféru, kterou naslibovala.

Takže na co se můžete těšit? Je to strašně nynynynyny. Autorka si báječně hraje s nejrůznějšími vánočními kýči (jestli máte doma dvacet vánočních svetrů, je to kniha pro vás!), řeší se tu rodinné vztahy i vztahy mezi kamarády a v neposlední řadě taky vztahy milostné, kterých se v příběhu nakonec vyklube víc, než čekáte. Bavila mě hlavní hrdinka, která je tak trochu na životní křižovatce a chvílemi fakt neví, co se sebou. Někam se vyvíjí a je fajn, jak ji přitom můžete sledovat. Dost se mi líbila celá atmosféra maloměsta zabydleného nejrůznějšími vtipnými postavami (mým favoritem je rozhodně místní bezdomovec v kostýmu Santova elfího pomocníka). Velká pecka je proměnlivý vztah mezi Finley a Arthurem, o kterém ona prohlašuje, že se chová a vyjadřuje jako sedmdesátiletý senátor, který spolkl pravítko (hádejte, jak to dopadne!), nicméně úplně nejvíc mi byla sympatická postava Finleyiny babičky. Hustá paní, jen co je pravda. Jste zvědaví proč? Počkejte si do podzimu, kdy Vánoční prázdniny vyjdou. 😊 (Zdá se mi to, nebo se nám to v poslední době skvělými babičkami ve vánočních knížkách jenom hemží? Ta z 10 rande naslepo je přece taky boží!)

A na které další úžasné knihy se od nás můžete těšit? Iveta louská Aurora hasne, Katka Jenom nestvůru a Michal čte druhé Půlměsíční město.

Mějte se krásně, užívejte si léto, těšte se na Vánoce a čtěte!

Adéla