Cross-overy aneb knížky na pomezí

CooBooNews

Škatulkování knížek do různých žánrů a věkových doporučení je vždycky ošemetné a vždycky se budou jednotlivá rozmezí aspoň částečně překrývat, nebude jasné, kam přesně knížku šoupnout. My bychom vám chtěli dneska doporučit pár titulů, které stojí na pomezí mezi klasickým YA čtivem pro dospívající a beletrií pro dospělé publikum.

Já totiž ten pojem „new adult“ nemám moc ráda. V první řadě proto, že se v České republice uchytil primárně pro tituly se silnou romantickou a erotickou linkou, v druhé řadě proto, že je to vlastně blbost. Jak jako new adult? Co to vůbec znamená? Tak když už to není pro mladé dospělé či dospívající, tak je to asi pro dospělé? V čem by měla být tahle kategorie specifická?

Ideálně pro mě funguje právě pojem cross-over, tedy knížka někde na pomezí – už má asi dospělejší témata, třeba se nevyhýbá násilí nebo nějakým explicitnějším scénám, hrdinové jsou možná starší a není jim šestnáct, ale pořád jde o knížky psané takovým stylem a s takovou zápletkou, že zaujmou i publikum, které hltá jinak jeden YA titul za druhým. A poslední dobou takových kousků vydáváme čím dál víc, takže bychom jich vám pár chtěli doporučit. Třeba abyste je mohli zase vy doporučit dál i těm, co normálně knížky z CooBoo nečtou, protože YA jako takové je úplně nezajímá. Takže co tu máme?

Pojďme si jako první odškrtnout knížky od oblíbené Sarah J. Maasové – co jako klasické YA začínalo, se překlopilo v čtení pro dospělejší publikum, o tom nemůže být pochyb. Tady však ten posun ke čtivu pro dospělé čtenáře vidím hlavně v té explicitnosti v popisu některých choulostivějších pasáží. Dějově a stylově je to pořád stejně lineární, svižné a čtivé jako na začátku. Ať už si tedy vyberete Dvory, Skleněný trůn nebo Půlměsíční město, čekejte dospělejší obsah.

Fantasy se ještě přidržme. I starší publikum rozhodně zaujmou tituly Jaye Kristoffa – tedy, série Akta Illuminae a Aurora jsou čistokrevná (a dost vtipná a povedená) YA literatura, ale Nikdynoc o dospívající vražedkyni, která si jde bez okolků pro svou pomstu, už klidně obstojí i u čtenářů klasického fantasy. A stejně tak i Říše upíra, kterou chystáme… no, už poměrně za chvíli. A tyjo, těšte se, to je fakt temná jízda. Pokud vás baví cestování do cizích říší, podsvětí i mezi víly, a taky vás zajímá, co se stane s těmi, co se do našeho světa po putování vrátí, je tady Každé srdce je bránou od oceňované autorky Seanan McGuireové. Stejně tak má tento pomezní potenciál i další putovní jinosvětová krása, a to January a Deset tisíc dveří od Alix E. Harrowové, snový výlet plný dveří, které se otvírají na těch nejpodivnějších místech. A do této škatulky zapadnou i Čarodějnice dřívější a budoucí od této autorky, které připravujeme na jaro a hemží se sufražetkami a magií a bojem za ženská práva. A pokud byste si zatoužili na skok vyrazit do budoucnosti, taky tu pro vás máme dokonce teprve loňský kousek: Místo mezi světy je sci-fi o putování paralelními dimenzemi, o různých verzích jednoho já a taky o společenských rozdílech mezi chudými a bohatými.

Jestli vyhledáváte radši contemporary, i pro vás tu něco máme: nejen současné příběhy Brigid Kemmererové jsou špička, ale taky starší kousky, jako například podcastově detektivní thriller Sadie, ze kterého vám bude pěkně úzko, nebo uzoučkou jednohubku Všechno je v pohodě, která vám ale v hlavě zůstane nějaký ten pátek.

I naši čeští autoři se pouští do příběhů spíš pro dospělejší čtenářstvo. Pro milovníky fantasy je tu Zloděj osudů, pořádná bichle začínající pěkně zapletenou a komplikovanou sérii o bozích i lidech a hledání ztracených Kostek osudu. Pro ty, co radši contemporary, můžeme doporučit Život za oceánem, kde hrdinka-vysokoškolačka hledá samu sebe, vydává se jako au-pair do USA a snaží se přijít na to, co od života vlastně chce. A i starší čtenáře určitě dostane román Slzy jsou jen pro holky s pro nás poněkud netypicky mužským protagonistou, protože to rozhodně není růžovoučké čtení, ale spíš kapka depky ze života.

No a nakonec jedna osvědčená klasika, která je tu fakt pro úplně všechny a podle mě ji nejde zařadit do žádné škatulky, protože je to zkrátka strašně dobře napsané a čtivé: veškeré tituly Ruty Sepetysové. Tahle americká autorka si vybírá nelehká témata z historie, knihám věnuje opravdu pečlivou přípravu, zkoumá a pátrá v minulosti, mluví se svědky, kteří danou dobu zažili, a na výsledku je to rozhodně vidět. Mlčící fontány, V šedých tónech, Potrhaná křídla i Sůl moře musí bavit fakt každého, koho historické příběhy zajímají. A ono tedy obecně, všechny naše tituly trochu zavánějící dějinami se dají číst v každém věku a rozhodně nespadají nutně do YA kolonky: Poctivý špion je parádně graficky zpracované pojednání o pokusu o atentát na Hitlera a třeba Hvězdy nad Berlínem dojmou i ty, kterým už náct dávno není.

A pokud máte všechno přečteno? Žádný strach, další cross-overy právě chystáme. Ať už to je nový Dvůr, o kterém samozřejmě víte, novinka Veronicy Rothové Spřízněni volbou o tom, co se stane, když vyvolení porazí předurčeného nepřítele a musí dál pokračovat se životem, nebo taková Firekeeper’s Daughter, která bodovala všude možně po Goodreads, nejen v YA kategoriích. Máte se nač těšit.

A jaké crossovery byste doporučili vy?