Co všechno vydrží láska?

Víkendovky

Vydrží láska dlouhé odloučení? Přetrvá, když jí okolí nepřeje? Když jsou ostatní proti ní a snaží se zamilované rozdělit? Vydrží láska hrubé zacházení, trochu šílenství, nějaké to rodinné prokletí a hanbu?

Mnoho našich knih si vlastně klade podobné otázky – třeba jestli vydrží láska upíra a obyčejné dívky v drsném upírském království na zabijáckém turnaji (odpoví vám už brzy: Zmije a křídla noci), nebo jestli láska překoná to, že když dá dívka klukovi pusu, tak trochu ho tím zabije (odpoví vám v květnu: Havraní spolek od Maggie Stiefvater) apod. Ale naše dvě nové knihy, které chystáme teď na jaro v rámci edice CooBoo Classics, se rozhodly tuhle otázku prověřit až na dno. Jedná se o Annu Elliotovou od Jane Austenové a Kříž u potoka od Karoliny Světlé.

Začněme Austenovou. Vydrží láska odmítnutí? A osm let odloučení? Je i pak nějaká šance, že se mladý pár dá dohromady, a to v 19. století, kdy dívka nemůže sama jen tak napsat muži dopis, někde ho oslovit a začít mluvit, natož o svých pocitech? Pro všechny milovníky Pýchy a předsudku vydáváme snad druhé nejoblíbenější dílo Jane Austenové – Annu Elliotovou (v originále Persuasion) v novém a skvělém překladu Zuzany Šťastné. Anna je v mnohém podobná Elizabeth, akorát je starší a prošla si velkým zklamáním. Jako devatenáctiletá poslechla radu přítelkyně a zrušila zasnoubení s bezvýznamným námořním důstojníkem Frederickem Wentworthem. Roky běží a Anna je stále sama. Její rodinní příslušníci jsou, slušně řečeno, trochu nesnesitelní. Ale pak se s kapitánem znovu setkají… a všechno je jinak. Probudí se staré city, když se oba opět shledají? Když do toho vstoupí jiné dívky a jiní nápadníci? Nebo je osm let odloučení pro lásku už moc dlouhá doba?

A teď ke Karolině Světlé – nejspíš by vás nenapadlo, jak čtivé a napínavé dílo u nás v 19. století vzniklo. Ale odložit Kříž u potoka je doopravdy těžké, několik na sebe navrstvených příběhů o nelehkých osudech dívek a žen v rodině Potockých čtenáře naprosto vtáhne. Mladá Evička potká u pověstného kříže u potoka Štěpána, který se do ní hned zamiluje a chce si ji vzít. Štěpán ale pochází z prokletého rodu – v rodině Potockých nemá nikdo štěstí v lásce ani v manželství. Muži se po svatbě většinou téměř zblázní a své ženě udělají ze života peklo. Evička ten příběh zná, ale i tak se rozhodne, že kletbu oné rodiny věrnou láskou ke Štěpánovi zlomí. Přijme jeho žádost o ruku. Několik let spolu žijí v krásném vztahu, pak se ale ze společného života stane hotová noční můra. A zkoušek lásky je tu najednou víc, než by jeden ustál – i když hlavní postavě Evě se to podaří, nebo snad ne?

V redakci samozřejmě pracujeme na dalších knihách, Tereza dočítá Begin Again, Adéla střídá Národní opruzení 2 s Dotekem zmaru (a vůbec z těch různých světů nemá tik v oku) a Iveta čte korekturu Anatomie srdce.

Hezký víkend a hodně přečtených knih přeje

Bára